Wtorek, Październik 17, 2017

Historia Kina Apollo

W 1918 roku, na początku grudnia, odbyło się posiedzenie polskiego Sejmu Dzielnicowego, który wybrał Naczelną Władzę Ludową. W posiedzeniu tym wzięło udział 1399 delegatów z całego zaboru pruskiego oraz emigracji w Niemczech. Sala Lamberta odgrywała zatem nie tylko rolą rozrywkową, ale była miejscem pielęgnowania polskości. W 1921 roku rozpoczął tu swoją działalność Teatr Powszechny wystawiający komedie i operetki.

 

 

Po I wojnie światowej dwaj kupcy poznańscy - Józef Czepczyński i Jan Łuczak - postanowili przywrócić obiektom ufundowanym przez Lamberta utracony blask. Panowie byli właścicielami kamienic stojących nieopodal. Zdecydowali zrobić w tym miejscu ekskluzywny pasaż handlowy. Na bramie frontowej od strony ulicy Piekary wmurowano tablicę na pamiątkę okresu, podczas którego mieszkał w pasażu Juliusz Słowacki (maj 1848 roku). Miało to przypominać Poznaniakom o historycznej wartości tego miejsca dla miasta i jego mieszkańców.

 

 

W 1921 roku Czepczyński i Łuczak przebudowali wspólnie istniejący teatr - tak powstało Kino Apollo. Sześć lat później, w roku 1927, historyczna Sala Lamberta została połączona z kabiną projekcyjną Kina Apollo i zaczęła funkcjonować jako ekskluzywne kino "Metropolis". Można więc powiedzieć, że był to pierwszy poznański multiplex. Miejsce to słynęło ze swej elegancji. Naprzeciw kina funkcjonować zaczął‚ lokal "Palais de Danse", którego ogródek oraz niezwykły wystrój spowodowały, że uznawany był za jeden z najpiękniejszych lokali w ówczesnej Polsce.

 

 

Cały kompleks był już wtedy własnością Jana Łuczaka. Anegdota głosi, że tablica z napisem: "Dałeś mi Boże w swej szczodrobliwości, dajże i temu, który mi zazdrości" została wmurowana w ścianę Kina Apollo, by dopiec Stefanowi Kałamajskiemu, który był‚ szwagrem Łuczaka, a jednocześnie właścicielem największego w owym czasie kina "Słońce".

 

 

Podczas II wojny światowej władze okupacyjne poleciły zmienić kino "Metropolis" w "Teatr Varietes Metropol". W 1945 roku budynek spłonął i nie został odbudowany.

 

 

Kino Apollo w swoim obecnym kształcie, którego nabrało po remoncie zakończonym w styczniu 2005 roku, nawiązuje swoim wystrojem do nieistniejącego już "Metropolis". Choć nie ma już wspólnej kabiny projekcyjnej znów, jak niegdyż w Pasażu Apollo, funkcjonują dwie sale kinowe.

Nasz Adres

  • APOLLO Sp.z o.o.
  • ul. Ratajczaka 18,
  • Poznań
  • Tel/Fax: 61 852 34 02
  • Kierownik kina: Dr. Stefan Scieszka
  • Tel: 61 851 76 34
  • Kasa kina czynna:

Pn - Pt   15:00 - 20:00

Sob - Niedz   13:30 - 20:00

  • Mail: biuro@kinoapollo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rezerwacja biletów

 


 

 

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI w Apollo

Międzynarodowy Dzień Animacji jest okazją do prezentacji dokonań animacji w danym kraju oraz wymiany z innymi grupami narodowymi. Program tegorocznych obchodów, przygotowany przez ASIFA Poland we współpracy ze studiami filmowymi, szkołami wyższymi i instytucjami kultury zainteresowanymi krzewieniem sztuki animacji, jest niezwykle bogaty. Będzie można zobaczyć najciekawsze nowe produkcje z Polski, a także z Chorwacji, Francji, Niemiec, Indii, Portugalii, Rosji, Bułgarii i USA. Łącznie zaprezentowanych zostanie ponad 100 krótkometrażowych artystycznych filmów animowanych, w tym także dla najmłodszych widzów. Tak bogatego programu nie da się zamknąć w jednym dniu, dlatego rozłożyliśmy pokaz na dwa dni: 27 i 28 października.

Czytaj dalej...

Nie oglądaj się - trailer

{youtube:http://pl.youtube.com/watch?v=3tKXBMft9Mo 500 300}