„Chłopi” – kandydat do Oscara już 20 października w Kino Teatrze Apollo
Jeśli jesteś miłośnikiem literatury i unikalnych form sztuki filmowej, to „Chłopi” z pewnością będzie filmem, na który nie możesz sobie pozwolić przegapić. Premiera 10 października, a już 20 października będzie można go zobaczyć w Kino Teatrze Apollo w Poznaniu. Niezwykła technika animacji malarskiej i bogata obsada aktorska obiecują emocjonujący i artystyczny spektakl na dużym ekranie.
ZOBACZ: Chłopi w Kino Teatrze Apollo
Film „Chłopi” został wybrany przez PISF jako oficjalny kandydat do udziału w konkursie oscarowym. Jest to polska animowana adaptacja literackiego dzieła Władysława Reymonta. Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Dorota Kobiela i Hugh Welchman. To już trzecia pełnometrażowa adaptacja tej klasycznej powieści. Film przedstawia życie wiejskie pod koniec XIX wieku, ukazując różne aspekty cyklu życia wiejskiego.
„Chłopi” – wyjątkowy świat malarstwa, literatury i historii
Film „Chłopi” został wyprodukowany przez studio BreakThru Films pod kierownictwem brytyjskich filmowców Hugh Welchmana i Seana Bobbitta, przy czym reżyserią zajęli się Welchman i Polka Dorota Kobiela, podpisująca się jako DK Welchman. Pomysł na tę animowaną ekranizację narodził się podczas prac nad „Twoim Vincentem”, gdy Kobieta słuchała audiobooka z utworem Reymonta.
W obsadzie filmu znajdziemy takie znane nazwiska jak Kamila Urzędowska, która wcieliła się w rolę Jagny, oraz Mirosław Baka jako Boryna i Robert Gulaczyk w roli jego syna. Wśród odtwórców ról drugoplanowych znaleźli się Sonia Mietielica, Maciej Musiał i Julia Wieniawa.
Za zdjęcia odpowiedzialni byli Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, a kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska.
Ścieżka dźwiękowa do filmu „Chłopi” powstała w wyniku pracy polskiego kompozytora i producenta muzycznego Łukasza Rostkowskiego (L.U.C.), który inspirował się rytmami słowiańskimi i ludowymi. Do stworzenia muzyki L.U.C. zaprosił wiele polskich gwiazd i artystów tworzących muzykę etno, m.in. Laboratorium Pieśni, Dagadanę czy SVAHY.
„Twój Vincent” – pierwszy film duetu Kobiela Welchman
Film „Twój Vincent,” stworzony przez ten sam duet reżyserski, Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, został przyjęty przez krytyków i publiczność z ogromnym entuzjazmem. To pierwszy w pełni malowany film biograficzny, który opowiada historię życia i twórczości Vincenta van Gogha. Jego wyjątkowa technika animacji malarskiej, oparta na obrazach namalowanych farbami olejnymi na płótnie, zdobyła uznanie za niezwykłą wizualną piękną i oddanie stylu van Gogha. Film „Twój Vincent” został również nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” i zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. To z pewnością pomogło zyskać renomę i zainteresowanie publiczności dla kolejnego projektu reżyserskiego tego duetu – filmu „Chłopi.”
Niezwykłą cechą filmu jest technika animacji malarskiej, taka sama jak w przypadku wcześniejszego dzieła duetu reżyserskiego – „Twój Vincent” z 2017 roku. Pierwsze kadry były nagrywane kamerą, a następnie rzutowane na płótno, na którym artyści malowali kolejne etapy ruchu postaci. To efektowne połączenie animacji i malarstwa, które przywodzi na myśl twórczość młodopolskich artystów jak Józef Chełmoński czy Leon Wyczółkowski. Barwy w filmie zmieniają się wraz z porami roku, co dodaje mu wyjątkowego uroku.