Eugeniusz Bodo to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych artystów międzywojnia.

Grał, śpiewał, reżyserował filmy, produkował, pisał, tańczył i porywał publiczność swoim poczuciem humoru. Przez wiele osób kojarzony jest z Łodzią i Warszawą, ale pierwsze kroki jako artysta, stawiał w Poznaniu. To tutaj, na deskach Kinoteatru Apollo zadebiutował 11 stycznia 1917 roku. Swoją charyzmą szybko podbił serca widzów.

Eugeniusz Bodo naprawdę nazywał się Bohdan Eugène Junod. Ojciec artysty był oczarowany kinematografią i atmosferą wydarzeń artystycznych, dlatego założył spółkę kinową.

Wraz ze współpracownikami zajmował się pokazami filmowymi i teatralnymi. Eugeniusz Bodo zatem już od dziecka związany był ze światem sztuki. Z zafascynowaniem obserwował działania ojca. Jako kilkuletni chłopiec oswoił się z występami na scenie.

Na ekranie kinowym po raz pierwszy wystąpił w filmie komediowym „Rywale”. Później sam pisał scenariusze i je reżyserował.

Eugeniusz Bodo był ulubieńcem kobiet, ale nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci. Jego prywatne życie i liczne romanse nie były dla nikogo tajemnicą.

Śmierć Eugeniusza Bodo była wielkim ciosem. Aktor zmarł w sowieckim łagrze w 1943 roku.

Biografia Eugeniusza Bodo

Rodzice chcieli, aby Eugeniusz Bodo został lekarzem. Jednak nastolatek zbuntował się i uciekł do Poznania, aby uniknąć studiowania medycyny. Tak trafił pod dach Kinoteatru Apollo. Jednak nie od razu trafił na scenę. Zaczynał jako bileter.

Eugeniusz Bodo zadebiutował na deskach Kinoteatru Apollo w 1917 roku korzystając ze znanego już repertuaru. Młodego aktora nie było jeszcze stać na zamówienie utworów napisanych specjalnie dla niego. Dzięki poznańskiej scenie zyskał pewność siebie i swój charakterystyczny styl.

Kinoteatr Apollo to wyjątkowa przestrzeń międzywojenna, w którym pamięć o artyście jest wciąż żywa.

Debiut Eugeniusza Bodo w poznańskim Kinoteatrze Apollo – początki kariery

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów w wykonaniu Eugeniusza Bodo jest piosenka „Już taki jestem zimny drań”.

Tekst do tego szlagieru napisał Jerzy Nel, a muzykę skomponował Henryk Wars. Kompozycję w stylu foxtrota wykorzystano także w produkcji kinowej „Pieśniarz Warszawy” z 1934 roku, w której Bodo wcielił się w Juliana Pagórskiego. „Już taki jestem zimny drań” to piosenka, którą do swojego repertuaru włączyli po latach także inni wykonawcy – Mieczysław Fogg, Andrzej Zaucha i Bogdan Łazuka. Z filmu „Pieśniarz Warszawy” pochodzi także piosenka „Tylko z Tobą i dla Ciebie”. Eugeniusz Bodo w roli Juliana Pagórskiego śpiewa ten utwór dla dziewczyny, w której się zakochał.

Nie można zapomnieć także o szlagierze „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, którego tekst nuciła cała Polska. Eugeniusz Bodo śpiewał tę piosenkę w filmie „Piętro wyżej”. Bodo stworzył wiele ponadczasowych utworów muzycznych.

Piosenki Eugeniusza Bodo – „Już taki jestem zimny drań” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą”

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors