Historia
Nasz budynek, Kino Teatr Apollo, ma bogatą historię sięgającą 1846 roku. To wtedy Conrad Lambert, kupiec i właściciel browaru, stworzył Ogród Rozrywkowy Odeon oraz budynek z salą zgromadzeń w samym centrum Poznania.
W kolejnych latach Lambert rozbudowywał tę inwestycję, która w przyszłości przekształciła się w dzisiejszy Pasaż Apollo. Kompleks ten, odwiedzany głównie przez mieszczaństwo Poznania, stopniowo rozwijał się i zawierał m.in. sceny teatralne i koncertowe, pawilon kręgielni, liczne altany ogrodowe, muszlę koncertową i scenę letnią. W swojej świetności był doskonałym przykładem popularnego w tamtych czasach Établissement, czyli przedsiębiorstwa rozrywkowo-rekreacyjnego. Pod koniec XIX wieku dużą salę przekształcono w restaurację i teatr, gdzie odbyły się pierwsze projekcje filmowe w Poznaniu, w tym pierwszy film dokumentalny przedstawiający Stary Rynek.
Nasz budynek był miejscem prestiżowych wydarzeń. Ignacy Jan Paderewski koncertował tutaj, a w grudniu 1918 roku Sala Lamberta gościła posiedzenie polskiego Sejmu Dzielnicowego, który wybrał naczelną Władzę Ludową. Wzięło w nim udział 1399 delegatów z całego zaboru pruskiego oraz emigranci z Niemiec. Sala Lamberta pełniła więc nie tylko rolę rozrywkową, ale była także miejscem pielęgnowania polskości. W 1921 roku Teatr Powszechny rozpoczął tu swoją działalność, wystawiając komedie i operetki. Po I wojnie światowej dwaj poznańscy kupcy, Józef Czepczyński i Jan Łuczak, postanowili przywrócić dawny blask obiektom ufundowanym przez Lamberta, które ucierpiały w czasie wojny. Byli oni również właścicielami pobliskich kamienic. W ten sposób przekształcili to miejsce w ekskluzywny pasaż handlowy. Na bramie frontowej od strony ulicy Piekary wmurowano tablicę, upamiętniającą pobyt Juliusza Słowackiego w pasażu w maju 1848 roku, co miało przypominać mieszkańcom Poznania o historycznej wartości tego miejsca.
Historia Budynku Apollo
Sześć lat później, w 1927 roku, historyczna Sala Lamberta została połączona z kabiną projekcyjną Kina Apollo i rozpoczęła działalność jako ekskluzywne kino „Metropolis”. Można powiedzieć, że było to pierwsze poznańskie kino typu multiplex. Miejsce to słynęło z elegancji. W pobliżu kina powstał także lokal „Palais de Danse”, który ze względu na swój ogród i niezwykłe wnętrza uznawany był za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Cały kompleks należał już wówczas do Jana Łuczaka. Legenda głosi, że tablica z napisem „Dałeś mi Boże w swojej szczodrobliwości, dajże i temu, który mi zazdrości” została wmurowana w ścianę Kina Apollo, aby przypieczętować rywalizację z kinem „Słońce”, które było wówczas największą konkurencją i należało do Stefana Kałamajskiego, szwagra Łuczaka.
Lata międzywojenne i kino „Metropolis”
Wielka gwiazda debiutowała na tej scenie, a jeszcze wcześniej pracował tam w kasie biletowej. Utalentowany aktor i reżyser koncertował w Apollo, zapewniając niezapomniane chwile publiczności. Jego występy przyciągały tłumy i przyczyniły się do rozwoju kulturalnego tego miejsca. Apollo było sceną dla wielu innych utalentowanych artystów, którzy tworzyli niezapomniane widowiska dla widzów.
Eugeniusz Bodo: Wielki Talent na Scenie Apollo
Niestety, w 1945 roku budynek spłonął i nie został odbudowany. Obecny wygląd Kina Apollo, który zyskało po zakończonym remoncie w styczniu 2005 roku, nawiązuje swoim wystrojem do nieistniejącego już „Metropolis”. Wciąż posiada dwie sale kinowe. Dzisiejsze Apollo odzwierciedla najlepsze tradycje architektoniczne i artystyczne dawnego Poznania. Inspiracją dla wystroju wnętrz jest epoka Art Deco, która konsekwentnie przewija się we wszystkich zakątkach kinoteatru. Wszystkie dekoracyjne elementy tworzą wspaniałą atmosferę lat dwudziestych. Spójność stylu jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Kina Apollo i sprawia, że jest to jedyne takie miejsce w Poznaniu.
II wojna światowa, pożar i renowacja
W dzisiejszych czasach, Kino Teatr Apollo zachowuje swój historyczny urok, zapraszając widzów do odkrycia fascynującej historii i kultury.
Odkryj Historię i Kulturę w Kino Teatrze Apollo
1 września 2023 nowym, wieloletnim zarządcą obiektu została Adria Art
Firma Adria Art sp. z o.o. przejęła zarządzanie Kino Teatrem Apollo z dniem 1 września 2023 roku. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w organizacji wydarzeń kulturalnych, planujemy rozwijać ten wyjątkowy obiekt i kontynuować jego bogatą historię. Bądźcie gotowi na niezapomniane emocje!