...

MUMIO – 25 lat w 25 kawałkach

Mumio to sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego.

Aktorzy Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach z repertuarem dramatycznym (od Eurypidesa, Szekspira, po Jarry’ego, Buchnera, Nabokowa czy Ghelderode) stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a wystawili w 1998 roku spektakl pt. „Kabaret Mumio”. Grupa wkrótce po debiucie, została nazwana jednym z największych odkryć sceny polskiej. …i było to 25 lat temu.

Przez te 25 lat „Kabaret Mumio” zagrany był setki razy, na deski teatrów trafiła „Lutownica, ale nie pistoletowa, tylko taka kolba”, „Welcome Home Boys”, „Taki miks”, „Ktoś zapukał mi do buta” oraz „Przybora na 102”. Aktorzy pokazywali się w wielu projektach filmowych, teatralnych oraz reklamowych. Darek Basiński stworzył RadioWizję Mumio, a Jacek Borusiński odkrył w sobie rzadki dar odczytywania sytuacji uwiecznionych na zdjęciach, czyli „Fotosłysze”.

Specjalnie dla Państwa, po 25 latach aktorzy grupy Mumio – Darek, Jacek i Jadzia zaprezentują dla Was przegląd twórczości – 25 najlepszych kawałków z 25 lat twórczości tej grupy. Nie zabraknie również nowości…

12.02.25
środa
19:00
MUMIO - 25 lat w 25 kawałkach
Organizator: Organizator zewnętrzny
teatr

Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta “Alibi od zaraz” jest tego niezbitym dowodem.

Michel, zaprasza do domu piękną młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona Sophie! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy…

Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!

Autor Jean Poiret Reżyseria Marcin Sławiński Przekład Irma Helt Reżyseria Marcin Sławiński Kostiumy Agnieszka Kaczyńska Scenografia Dorota Banasik

Premiera październik 2017 r.

Obsada:
Julie
- Aleksandra Szwed / Aleksandra Grzelak
Michel - Wojciech Wysocki
Sophie - Anna Korcz / Katarzyna Skrzynecka
PANI Rubin - Sławomira Łozińska / Małgorzata Potocka
PAN Rubin - Stanisław Banasiuk / Marcin Troński
FrédéricRubin - Mateusz Banasiuk / Marcel Borowiec
Marlène Châtaigneau - Małgorzata Ostrowska-Królikowska / Barbara Kurzaj

"Dajcie mi tenora!" to szalona komedia o... narodzinach gwiazdy. Kilkadziesiąt minut rewelacyjnej zabawy, toczącej się w zwariowanym środowisku artystycznym.

Obsada:
Marek Kaliszuk / Artur Chamski
Katarzyna Żak / Katarzyna Skrzynecka / Elżbieta Romanowska
Olaf Lubaszenko / Grzegorz Halama / Jacek Lenartowicz
Wojciech Wysocki
Marta Marzęcka / Marta Wierzbicka
Katarzyna Zielińska / Andżelika Piechowiak
Hiroaki Murakami / Łukasz Gosławski
Anna Gornostaj / Halina Bednarz

Projekt „Kto pyta nie błądzi” zaprasza mieszkańców Poznania i okolic na serię inspirujących spotkań edukacyjnych. Celem projektu jest obalenie mitów naukowych i promowanie wiedzy w obszarach zdrowia, społeczeństwa, nauki i technologii.

„Kto pyta nie błądzi” – razem obalimy mity i zbudujemy społeczeństwo oparte na wiedzy i zrozumieniu. Projekt stworzył Zespół Syntez Materiałowych Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w ramach konkursu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Kto pyta nie błądzi” oferuje mieszkańcom możliwość uczestnictwa w 24 spotkaniach z ekspertami. Spotkania te będą okazją do zdobycia rzetelnej wiedzy, obalenia szkodliwych mitów i wzmocnienia kompetencji cyfrowych uczestników. Dodatkowo eksperci odpowiedzą również na pytania zadane przez uczestników.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Interdyscyplinarne podejście do nauki: Spotkania pokrywają szeroki zakres tematów – od żywienia i urbanistyki po inżynierię i ochronę środowiska.
  • Dostęp do ekspertów: Uczestnicy będą mieli okazję zadawać pytania i otrzymywać rzetelne odpowiedzi od uznanych specjalistów.
  • Obalanie mitów: W dobie dezinformacji projekt stawia na edukację jako narzędzie walki z fake-newsami.
  • Bezpłatny dostęp do wiedzy: Wszystkie spotkania są bezpłatne, a na zakończenie projektu uczestnicy otrzymają dostęp do publikacji i podcastów podsumowujących.

ONA i ON. Siedzą na peronie dworca kolejowego. Lada moment pociągi odjadą i zawiozą ich w dwie różne strony. ONA wraca z rozprawy rozwodowej, ON też rozpoczyna

nowy rozdział w życiu. Ten poprzedni dla obojga nie miał szczęśliwego zakończenia. Zaczynają więc wspominać. Dyskutują, analizują, kłócą się. Pragną zrozumieć, dlaczego znaleźli się na tym peronie. Co sprawiło, że wieloletnie małżeństwo musiało się skończyć. Rozmawiają, rozmawiają, rozmawiają...

Urok i sedno minimusicalu „Apetyt na czereśnie” tkwi właśnie w tej rozmowie, wymyślonej przez mistrzynię słowa – Agnieszkę Osiecką. Poetkę, która na relacjach damsko-męskich znała się jak nikt inny. Swoje miłosne doświadczenia i refleksje przelewała na papier i pokazywała światu.

Jednym z atutów przedstawienia są piosenki, które przenoszą rozmowę byłego małżeństwa w zupełnie inny wymiar, znany nam dzięki wybitnej autorce. Muzykę do przedstawienia skomponował Maciej Małecki, a na scenie zobaczymy Marię Niklińską – piosenkarkę, aktorkę teatralną i filmową („Ja Wam pokażę”; „Jutro idziemy do kina”), a także Rafała Olbrychskiego – aktora filmowego i piosenkarza. Przedstawienie uświetni pianistka Lena Ledoff.

Przed nimi niełatwe zadanie skonfrontowania się z wieloma legendarnymi inscenizacjami i kreacjami, m.in. Krystyny Sienkiewicz i Piotra Fronczewskiego w Teatrze Telewizji.

Serdecznie zapraszamy na minimusical „Apetyt na czereśnie”, oparty na tekście wyjątkowej artystki – Agnieszki Osieckiej. Sprawdź repertuar i zarezerwuj swoje bilety!

Obsada:

ONA: Maria Niklińska
ON: Rafał Olbrychski
Przy fortepianie: Lena Ledoff

Tekst: Agnieszka Osiecka
Muzyka: Maciej Małecki
Adaptacja: Anna Seniuk
Opieka reżyserska: Przemysław Dąbrowski
Konsultacje scenograficzne: Tatiana Kwiatkowska
Kostiumy: Wiganna Papina
Efekty dźwiękowe: Filip Kuncewicz

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors