Czy świeżo upieczona mama ma prawo cieszyć się życiem, dbać o siebie tak samo jak o swoje dziecko? Czy może nie mieć ochoty na seks albo nie chcieć przyjąć nieproszonych rad teściowej i ciotki? Czy współczesna mama jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, ocenom i zadaniom wykreowanym przez otoczenie? Czy społeczeństwo ma prawo do matek?
Chwila, kiedy na ekranie za pomocą ultrasonografu ukazuje się „mała fasolka”, wywraca świat do góry nogami, o czym kobieta leżąca na kozetce ginekologicznej nie ma jeszcze pojęcia… Macierzyństwo i kobiecość – to dwa słowa klucze spektaklu „Łoo! Matko!”.
Twórczyniami przedstawienia są młode mamy: Magdalena Banachowicz i Kinga Rybarczyk. W tym procesie wspiera je reżysersko, niczym położna, Barbara Prądzyńska. Spektakl ma na celu wspierać kobiety, uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby młodych mam, mierzyć się ze stereotypami i mitami na temat macierzyństwa, przypominać o depresji poporodowej i promować zdrowie psychiczne przyszłych i obecnych mam. Podczas pracy nad spektaklem zebrano wiele doświadczeń kobiet-mam z różnych pokoleń.
Premiera 30 września 2023/ Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
reżyseria: Barbara Prądzyńska
scenariusz: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk, Barbara Prądzyńska
kreacje aktorskie: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk
postać z reklam wideo: Maja Karmińska głos z offu: Marcin Głowiński, Barbara Prądzyńska,
muzyka: Hubert Wińczyk
wideo: Agata Nawrocka, Dawid Gut, Przemysław Bembnista
scenografia: Norbert Ogoniak
kostiumy: Idalia Mantas
plakat: Maja Piskorska
reżyseria świateł: Rafał Smyk
rozmówczynie video wywiadów: Katarzyna Brzezińska, Monika Bykowska, Kamila Hancyk, Hanna Jernas, Wiola Kaźmierczak, Izabela Kolka, Anna Lachor, Alicja Meisner, Agata Ogoniak, Paulina Panowicz, Maria Pasterska, Maja Piskorska, Bożena Szota, Marianna Trębacz, Aleksandra Wisz Serdeczne podziękowania dla Dawida Guta za udostępnienie sprzętu filmowego.
Matronat nad spektaklem: Fundacja Matecznik, Wielkopolski Kongres Kobiet, Local Mums, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja Przy Tobie
Partnerzy: Centrum Kultury Zamek, Fundacja Art of Mind, Baba Studio
Produkcja: Studio Teatralne Centrum Kultury Zamek, Kinga Rybarczyk, Magdalena Banachowicz
Po przeprowadzce z dużego miasta na wieś młode małżeństwo (Leszek Lichota i Ilona Wrońska) zaprasza na kolację zaprzyjaźnioną parę. Przypadek sprawia, że przed ich przybyciem na jaw wychodzą słowa, które rzucają nowe światło na ich znajomość.
Na niczego nieświadomych gości czeka wiele wyzwań i kłopotów, które postawią wszystko na ostrzu noża! Zanim intryga osiągnie punkt kulminacyjny, dowiemy się między innymi, gdzie najlepiej powiększyć biust, gdzie nie trzymać telefonu lub co pożytecznego można zrobić z przesolonymi potrawami.
Młody, wyjątkowo nieasertywny, bezrobotny mężczyzna przygotowuje się na pierwszą wizytę przyszłego teścia. Narzeczona i bezrobotny kumpel – lokator oraz nadto gadatliwy sprzątacz nie pomagają w tym trudnym dniu. Napięcie rośnie z każdą chwilą!
Co gorsza – w krytycznym momencie zawodzi maszynka do golenia, pozostawiając na twarzy bohatera wąsik. Nowy zarost nieoczekiwanie prowokuje przezabawne sytuacje. Ale to nie wszystko! Okazuje się, że wąs pozwala chłopakowi wreszcie zmienić się w mężczyznę, choć nie jest to łatwa droga…
Dobrego zakończenia można się spodziewać, a o co chodzi z tym wąsikiem – dowiecie się, oglądając przezabawny spektakl.
Reżyseria: Jan Jankowski
„Między łóżkami” to pełna humoru komedia o seksie, miłości i małomiasteczkowym życiu. Spektakl w reżyserii Artura Barcisia nieprzerwanie od premiery w 2015 roku cieszy się popularnością i przyciąga do teatru tłumy widzów.
Para 50-latków godzi się uprawiać seks na antenie radiowej, włamywacz zawodowiec spotyka księgowego amatora, starzejąca się gwiazda rocka trafia na młodocianą fankę pragnącą przeżyć z nim swój pierwszy raz, a szef klubu go-go musi zwolnić nieudolną striptizerkę… Wszystko to dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach.
„Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera, przedstawiających zabawne i wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. W sumie na scenie zobaczymy 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów.
Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.
Obsada:
Jowita Budnik / Joanna Kurowska
Katarzyna Ankudowicz / Maria Niklińska / Karolina Sawka
Lesław Żurek / Robert Majewski
Czas trwania: 2.30 godziny z przerwą
Wyobraź sobie sytuację, w której nagle odkrywasz, że jesteś kimś zupełnie innym niż dotychczas. Twój uporządkowany świat wywraca się do góry nogami, podczas gdy desperacko próbujesz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: kim tak naprawdę jestem?
Bohater sztuki autorstwa Sébastiena Thiéry’ego odkrywa nagle, że jest kimś zupełnie innym. Ma inny zawód, inne ubrania i książki w mieszkaniu, on i żona inaczej się nazywają, a nawet mają dorosłe już dziecko. Świat w osobie Policjanta i Lekarza próbuje mu wmówić, że jest panem Schmittem, a zaprzeczenie temu może się dla niego źle skończyć... „Pan Schmitt” zaczyna lawirować i udaje kogoś, kim nie jest. Jednocześnie usiłuje nie zdradzić samego siebie i tego, w co wierzy. Mnożą się przez to absurdalne sytuacje, a także zabawne nieporozumienia.
Czy istnieją granice kompromisu, na jaki człowiek zdolny jest pójść dla świętego spokoju? Do czego można się posunąć w imię ładu społecznego? Jak długo i do jakiego stopnia można robić teatr z własnego życia?
Zarezerwuj bilety na spektakl „Kim jest pan Schmitt?” i przekonaj się, jak poradzi sobie nasz bohater w tej groteskowej, a zarazem przekomicznej sytuacji!
Obsada:
Michał Piela
Alma Asuai
Autor: Sébastien Thiéry
Reżyser: Aldona Figura
Przekład: Irma Helt
Producent: Wydział Produkcji Karol Bytner
Wyjątkowe miejsce na rozrywkowej mapie Poznania. Jedyny taki obiekt, który zachował przedwojenny klimat dzięki architekturze i dekoracjom w stylu art deco. Dwie sale, kawiarnia, seanse filmowe i przedstawienia teatralne czekają na gości chcących poczuć klimat Poznania lat 20-30 ubiegłego stulecia.
ul. Ratajczaka 18
61-815 Poznań
572 348 416
biuro@kinoapollo.pl