Składanie życzeń to nieodłączny element naszych relacji z innymi. Czasem okazja do ich składania jest radosna, innym razem smutna. Bohater spektaklu „Sprzedawca życzeń” postanowił układać je zawodowo. To wyjątkowa historia autorstwa Jacka Cygana w reżyserii Adama Ferencego, która bawi do łez, a zarazem daje do myślenia.
Czy świeżo upieczona mama ma prawo cieszyć się życiem, dbać o siebie tak samo jak o swoje dziecko? Czy może nie mieć ochoty na seks albo nie chcieć przyjąć nieproszonych rad teściowej i ciotki? Czy współczesna mama jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, ocenom i zadaniom wykreowanym przez otoczenie? Czy społeczeństwo ma prawo do matek?
Chwila, kiedy na ekranie za pomocą ultrasonografu ukazuje się „mała fasolka”, wywraca świat do góry nogami, o czym kobieta leżąca na kozetce ginekologicznej nie ma jeszcze pojęcia… Macierzyństwo i kobiecość – to dwa słowa klucze spektaklu „Łoo! Matko!”.
Twórczyniami przedstawienia są młode mamy: Magdalena Banachowicz i Kinga Rybarczyk. W tym procesie wspiera je reżysersko, niczym położna, Barbara Prądzyńska. Spektakl ma na celu wspierać kobiety, uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby młodych mam, mierzyć się ze stereotypami i mitami na temat macierzyństwa, przypominać o depresji poporodowej i promować zdrowie psychiczne przyszłych i obecnych mam. Podczas pracy nad spektaklem zebrano wiele doświadczeń kobiet-mam z różnych pokoleń.
Premiera 30 września 2023/ Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
reżyseria: Barbara Prądzyńska
scenariusz: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk, Barbara Prądzyńska
kreacje aktorskie: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk
postać z reklam wideo: Maja Karmińska głos z offu: Marcin Głowiński, Barbara Prądzyńska,
muzyka: Hubert Wińczyk
wideo: Agata Nawrocka, Dawid Gut, Przemysław Bembnista
scenografia: Norbert Ogoniak
kostiumy: Idalia Mantas
plakat: Maja Piskorska
reżyseria świateł: Rafał Smyk
rozmówczynie video wywiadów: Katarzyna Brzezińska, Monika Bykowska, Kamila Hancyk, Hanna Jernas, Wiola Kaźmierczak, Izabela Kolka, Anna Lachor, Alicja Meisner, Agata Ogoniak, Paulina Panowicz, Maria Pasterska, Maja Piskorska, Bożena Szota, Marianna Trębacz, Aleksandra Wisz Serdeczne podziękowania dla Dawida Guta za udostępnienie sprzętu filmowego.
Matronat nad spektaklem: Fundacja Matecznik, Wielkopolski Kongres Kobiet, Local Mums, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja Przy Tobie
Partnerzy: Centrum Kultury Zamek, Fundacja Art of Mind, Baba Studio
Produkcja: Studio Teatralne Centrum Kultury Zamek, Kinga Rybarczyk, Magdalena Banachowicz
Zafascynował Was ktoś tak bardzo, że gotowi byliście złamać małżeńską przysięgę?
Pójść za szaleństwem jak w dym, bez względu na konsekwencje?
Jeśli tak, to… zapnijcie pasy, bo zapowiada się jazda bez trzymanki!
Sally i Peter spotykają się, oczywiście w tajemnicy, na ekscytującą, upojną noc. Mąż Sally – pilot samolotów pasażerskich, właśnie wyleciał, więc kochankowie lądują w ich małżeńskim łożu. Sytuacja się jednak komplikuje.
Petera niespodziewanie łapie paraliżujący ból w kręgosłupie – lumbago. Amant postanawia rozgrzać plecy
w gorącej kąpieli, ale los lubi płatać figle… Zamiast cudownego ozdrowienia klinuje się w wannie!
To dopiero początek kłopotów pary, bo lawina niefortunnych zdarzeń dopiero się zaczyna.
Niespodziewanie w apartamencie pojawiają się wciąż nowi ludzie: niewidomy stroiciel pianin, doktor bez licencji, przystojny mąż Sally, tajemnicza Annabelle oraz stanowcza Jocelyn.
Co ich wszystkich łączy? Niedomówienia!
W matni kłamstewek, w którą wpadli, każdy jest kimś innym i nieświadomie odgrywa przypisaną rolę.
Co z tego wyniknie? Czy można jeszcze bardziej skomplikować sobie życie?
Kto będzie w stanie uporządkować ten galimatias?
Reżyseria: Olaf Lubaszenko
Przekład: Elżbieta Woźniak
Scenografia: Joanna Pielat
Kostiumy: Tomasz Jacyków
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Putkiewicz
Asystent reżysera: Katarzyna Ośko
Garnitury do spektaklu „Lumbago” ufundowała firma Recman.
Projekt został dofinansowany z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ONA i ON. Siedzą na peronie dworca kolejowego. Lada moment pociągi odjadą i zawiozą ich w dwie różne strony. ONA wraca z rozprawy rozwodowej, ON też rozpoczyna nowy rozdział w życiu. Ten poprzedni dla obojga nie miał szczęśliwego zakończenia. Zaczynają więc wspominać. Dyskutują, analizują, kłócą się. Pragną zrozumieć, dlaczego znaleźli się na tym peronie. Co sprawiło, że wieloletnie małżeństwo musiało się skończyć. Rozmawiają, rozmawiają, rozmawiają...
Zapraszamy najmłodszych widzów do roztańczonej wyprawy na wyspę, w której egzotyczne rytmy i barwne kostiumy przeniosą całą widownię do świata wielkiej przygody! Ten niezwykle pogodny, interaktywny spektakl poruszy całą publiczność do tańca i pozwoli poczuć klimat dalekich archipelagów.
W trakcie spektaklu aktorzy wciągną dzieci do wspólnej zabawy. Najmłodsi nauczą się prostych kroków tanecznych i rozwiną swoje zdolności ruchowe. Kulminacją jest taneczna legenda o pierwszych mieszkańcach wysp – opowieść przekazana przez przyjaciela teatru, rodowitego wyspiarza, w której gest i słowo splatają się w barwną historię o odwadze, przyjaźni i szacunku do natury.
„HULA” to podróż pełna tańca, śpiewu i interakcji, w trakcie której uczestnicy zanurzą się w głąb swojej wyobraźni i nauczą się, że najlepiej odkrywać nowe światy z uśmiechem i rytmicznym krokiem. Wyrusz z dziećmi na Rajską Wyspę – tam, gdzie przygoda zaczyna się od pierwszej chwil!
Wyjątkowe miejsce na rozrywkowej mapie Poznania. Jedyny taki obiekt, który zachował przedwojenny klimat dzięki architekturze i dekoracjom w stylu art deco. Dwie sale, kawiarnia, seanse filmowe i przedstawienia teatralne czekają na gości chcących poczuć klimat Poznania lat 20-30 ubiegłego stulecia.
ul. Ratajczaka 18
61-815 Poznań
572 348 416
kasa@kinoapollo.pl