Czy świeżo upieczona mama ma prawo cieszyć się życiem, dbać o siebie tak samo jak o swoje dziecko? Czy może nie mieć ochoty na seks albo nie chcieć przyjąć nieproszonych rad teściowej i ciotki? Czy współczesna mama jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, ocenom i zadaniom wykreowanym przez otoczenie? Czy społeczeństwo ma prawo do matek?
Chwila, kiedy na ekranie za pomocą ultrasonografu ukazuje się „mała fasolka”, wywraca świat do góry nogami, o czym kobieta leżąca na kozetce ginekologicznej nie ma jeszcze pojęcia… Macierzyństwo i kobiecość – to dwa słowa klucze spektaklu „Łoo! Matko!”.
Twórczyniami przedstawienia są młode mamy: Magdalena Banachowicz i Kinga Rybarczyk. W tym procesie wspiera je reżysersko, niczym położna, Barbara Prądzyńska. Spektakl ma na celu wspierać kobiety, uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby młodych mam, mierzyć się ze stereotypami i mitami na temat macierzyństwa, przypominać o depresji poporodowej i promować zdrowie psychiczne przyszłych i obecnych mam. Podczas pracy nad spektaklem zebrano wiele doświadczeń kobiet-mam z różnych pokoleń.
Premiera 30 września 2023/ Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
reżyseria: Barbara Prądzyńska
scenariusz: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk, Barbara Prądzyńska
kreacje aktorskie: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk
postać z reklam wideo: Maja Karmińska głos z offu: Marcin Głowiński, Barbara Prądzyńska,
muzyka: Hubert Wińczyk
wideo: Agata Nawrocka, Dawid Gut, Przemysław Bembnista
scenografia: Norbert Ogoniak
kostiumy: Idalia Mantas
plakat: Maja Piskorska
reżyseria świateł: Rafał Smyk
rozmówczynie video wywiadów: Katarzyna Brzezińska, Monika Bykowska, Kamila Hancyk, Hanna Jernas, Wiola Kaźmierczak, Izabela Kolka, Anna Lachor, Alicja Meisner, Agata Ogoniak, Paulina Panowicz, Maria Pasterska, Maja Piskorska, Bożena Szota, Marianna Trębacz, Aleksandra Wisz Serdeczne podziękowania dla Dawida Guta za udostępnienie sprzętu filmowego.
Matronat nad spektaklem: Fundacja Matecznik, Wielkopolski Kongres Kobiet, Local Mums, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja Przy Tobie
Partnerzy: Centrum Kultury Zamek, Fundacja Art of Mind, Baba Studio
Produkcja: Studio Teatralne Centrum Kultury Zamek, Kinga Rybarczyk, Magdalena Banachowicz
Spektakl, nazywany przez Annę Seniuk, stand-upem na siedząco, powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną, analizą własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych.
Inspiracją do powstania monodramu stała się książka „Księgi ziół” Sándora Máraiego, węgierskiego prozaika, w której autor zanotował swoje przemyślenia, refleksje, wskazówki. Książka przypomina dawny zielnik, którymi prostymi, ale trafnymi spostrzeżeniami leczy duszę i serce. Anna Seniuk wykorzystała tę formę jako punkt wyjścia do osobistej i poruszającej opowieści o swojej karierze (która trwa już 60 lat!) i o życiu.
Spektakl wzbogacają poetyckie teksty najwybitniejszych polskich autorów – Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej oraz ks. Jana Twardowskiego. W mistrzowskim wykonaniu Seniuk te utwory nabierają nowego, głęboko ludzkiego wymiaru. To spotkanie z wielka aktorką, która z dźwiękiem, autoironią i humorem opowiada o tym, co najważniejsze – o miłości, sztuce, samotności i wierze. Spektakl jest nie tylko artystycznym przezyciem, ale i intymną rozmową – mądrą, wzruszającą, a zarazem pełną życia i humoru.
Monodram wg prozy Sándora Máraiego.
scenariusz, reżyseria, wykonanie – Anna Seniuk
tłumaczenie prozy Sándora Máraiego – Feliks Netz (Wydawnictwo Czytelnik, 2003)
Anna Seniuk – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Na co dzień związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Profesorka Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowała z Kazimierzem Dejmkiem i Jerzym Jarockim. Uhonorowana m.in. tytułem Mistrz Mowy Polskiej, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, żeby pójść na terapię? A może wolisz... terapeutyzować się śmiechem? Przygotuj się na fenomenalną, wybuchową i szalenie fantastyczną historię, która rozgrzeje Cię do czerwoności.
Trzy skrajnie różne związki trafiają na wspólną sesję, by poskładać swoje uczucia. Zamiast spokojnej rozmowy, czeka na nich prawdziwy rollercoaster wyznań, pretensji i zaskakujących sojuszy. Tam, gdzie miało być bezpiecznie, eksplodują emocje, a z pozoru zwyczajne problemy wywołają lawinę śmiechu!
„Terapia dla par” to niesamowita, wyrazista sztuka, która łączy błyskotliwy humor z celnością obserwacji. Porywająca podróż przez miłość, kompromisy i szanse na nowy początek.
Gwiazdorska obsada rozbawi Cię do łez i sprawi, że spojrzysz na swoje relacje z zupełnie innej perspektywy. Przyjdź do teatru i przekonaj się, jak śmiech może odmienić Twoje spojrzenie na miłość i relacje.
Obsada:
Kamilla Baar
Roma Gąsiorowska / Magdalena Górska
Agnieszka Więdłocha / Diana Kadłubowska
Marek Kalita
Piotr Głowacki / Paweł Ławrynowicz
Antoni Pawlicki / Sebastian Cybulski
Reżyseria: Wojciech Urbański
Scenariusz: Matias Del Federico
Przekład: Rubi Birden